| Cenník projektov | Mapa stránky
Home-Ing.Peter Határ > Články > Staviame svojpomocne – Projekt rodinného domu I.

Staviame svojpomocne – Projekt rodinného domu II.

V predošlom článku sme si povedali niečo o výhodách projektu na mieru od projektanta a zdanlivých výhodách katalógového projekt. Ak sme sa teda rozhodli pre projekt na mieru je potrebné si pred samotnou návštevou projektanta stanoviť určité parametre rodinného domu.

Pravdaže projektant vás usmerní a povie vám čo je výhodnejšie v danom území, ale nieje na škodu mať nejakú predstavu o vašom budúcom rodinnom dome. Medzi základne parametre v ktorých by ste mali mať jasno patrí podlažnosť rodinného domu (prízemný – bungalov, s obytným podkrovím, dvojpodlažný, s podpivničením ...a pod.), počet izieb, počet socialných zariadení (kúpelňa, WC), spôsob vykurovania (plyn, elektrokotol, kotol na tuhé palivo) , predstava o rozmeroch rodinného domu a pravdaže cena, za ktorú chcete rodinný dom postaviť. V otázkach v ktorých nemáte až tak jasno, vám pravdaže projektant poradí. Prejdime si teda jednotlivé body.

Podlažnosť rodinného domu.
V dnešnej dobe sú dosť rozšírené prízemne rodinné domy typu bungalov. Obľube sa netešia len pre svoj výzor, ale hlavne pre jednoduchosť konštrukcie rodinného domu. Bungalov môžem naozaj odporučiť všetkým tým čo sa chystajú stavať svojpomocne, nakoľko nám odpadáva mnoho náročnejších konštrukcií. Veľkú úsporu pri bungalove dosiahneme hlavne vtedy keď komplikovaný tesársky krov nahradíme priehradovými konštrukciami (väzníkmi). Bungalov má aj nevýhody, medzi ktoré bez pochýb patria plošné nároky na pozemok (zastavaná plocha je podstatne väčšia), ale aj nevhodnosť do svažitého terénu. Ak mame pozemok vo svahu bude bezpochyby lepšie, ak zvolíme rodinný dom s čiastočným alebo celkovým podpivničením. Ak je náš pozemok príliš úzky, je vhodné zvoliť rodinný dom s obytným podkrovím.

Miestnosti v rodinnom dome.
Počet izieb sa dá jednoducho určiť podľa počtu osôb, ktoré budu v rodinnom dome bývať. Čo sa týka počtu sociálnych zariadení v rodinnom dome tak to by sa tiež malo odvíjať od počtu osôb v dome, ale záleží len na vás či sa uskromnite s jednou kúpelnou. Podľa normy by malo byť aspoň jedno WC v dome samostatné, ale stavebné úrady na tom nebazírujú a tak môžeme mať v rodinnom dome kľudne jednú kúpeľňu spojenú s WC. Kúpelňa a izby sa zaraďujú medzi nočnú časť rodinného domu (miestnosti v ktorých sa zdržujeme najme v noci). No netreba zabúdať aj na dennú časť (miestnosti v ktorých sa zdržujeme počas dňa). Denná časť domu býva tvorená kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Denná a nočná časť by mala byť dispozičné oddelená, aby osoby ktoré spia neboli rušené osobami, ktoré buď skoro vstávajú, alebo chodia spať neskôr. Samostatnou kapitolou je technické zázemie rodinného domu (kotolňa, technická miestnosť). Často krát sa dnes môžeme stretnúť aj s rodinnými domami, ktoré nemajú žiadnu kotolňu alebo technickú miestnosť. V týchto prípadoch vykurovanie rodinného domu a ohrev teplej úžitkovej vody zabezpečuje plynový kotole alebo elektrokotol, umiestnený zvyčajne v kúpelní. Taktiež môžu dom vykurovať podlahové odporové rohože či elektrické konvektory.

Rozmery rodinného domu.
Predbežné rozmery rodinného domu si vieme vypočítať keď priradíme plochy miestnostiam, ktoré bude náš rodinný dom obsahovať. Treba pri tom pamätať na minimálne prípustné rozmery pre jednotlivé miestnosti (izba = min. 8m2, spálňa = min. 12m2, obývacia izba = min. 16m2 a pod.). Mnoho ľudí pri výpočte zabúda na hrúbku stien a potom sú prekvapený že sa do ich pôdorysných rozmerov miestnosti nezmestia. Na steny je potrebné pripočítať cca 30% a dostaneme približnú potrebnú plochu rodinného domu. Ak chceme stavať do poschodia treba miestnosti rovnomerne rozdeliť a nezabudnúť na schodisko ktorého plocha by malá mať aspoň 5m2.

PRÍKLAD - Bungalov:
izba 10,5m2 + izba 10,5m2 + spálňa 14m2 + obývacia izba 20m2 + kuchyňa 9m2 + kúpelňa 4,5m2 + zádverie 4m2 + chodba 6m2 + technická miestnosť 5m2 + WC 1,4m2 = Spolu 84,9m2
Pripočítame 30% na steny.
84,9m2 x 1,3 = 110,37m2
S toho vyplýva pôdorysný rozmer 13,8m x 8m = 110,4m2


Cena rodinného domu.
Cena rodinného domu sa nedá pri návrhu presne určiť, nakoľko ju ovplyvňuje príliš veľa neznámach. Môžeme určiť len orientačnú cenu, ktorá môže byť v závislosti od použitého materiálu v skutočnosti výšia ako aj nižšia. No tato orientačná cena nám načrtne asi v akej cenovej hladine sa pohybujeme. Určenie orientačnej cenný je veľmi jednoduché stačí keď zastavanú plochu pri prízemnom rodinnom dome (bungalove) vynásobíme hodnotou 700€ a pri rodinnom dome s obytným podkrovím hodnotou 1000€.

PRÍKLAD – Bungalov 13,8m x 8m :
13,8m x 8m = 110,4m2 => 110,4m2 x 700€ = 77 280€
Orientačná cena rodinného domu je 77 280€.


To je na dnes k projektom všetko. Nabudúce si povieme niečo o príprave staveniska a základoch.
Autor: Ing. Peter Határ

Copyright © 2012 Ing.Peter Határ | Projektant | Kysucké Nové Mesto | |

NAJ.sk
| Kontakt